www.shirok-rn.dp.gov.ua
ГОЛОВНА СТОРІНКА МАПА САЙТУ ДОПОМОГА П'ятниця, 21 лютого 2020 року
Що нового на сайті ?

Архів публікацій
Широківський район >> Новини
Роз’яснення виборчого законодавства
Версія для друку Написати листа
Хто ж є виборцем згідно чинного законодавства? Як змінити місце голосування? Які документи потрібні? Як перевірити себе у списку виборців? Хто може голосувати за місцем перебування? На ці та інші питання надає відповіді Начальник Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Маньковський Леонід Костянтинович.
  Хто ж є виборцем згідно чинного законодавства?
  Вибори Президента України є загальними. Право голосу на виборах Президента України мають громадяни України, яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років. Не має права голосу громадянин, визнаний судом недієздатним.
  Документом, який підтверджує громадянство України, є:
  1) паспорт громадянина України;
  2) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
  3) дипломатичний паспорт;
  4) службовий паспорт;
  7) військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби);
  8) тимчасове посвідчення громадянина України;
  9) картка (довідка) установи виконання покарань або слідчого ізолятора, що повинна містити:
  прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік народження, громадянство, фотокартку особи,
  підпис керівника та печатку установи, - для осіб, які перебувають в установах виконання
  покарань або слідчих ізоляторах.
  Голосування на виборах Президента України є таємним:
  контроль за волевиявленням виборців забороняється.

  Як змінити місце голосування?
  Якщо у зв’язку з навчанням, роботою, виїздом за кордон чи іншими подіями виборець не може проголосувати на виборах Президента України 31 березня 2019 року за зареєстрованим місцем проживання, він може тимчасово (на період їх проведення) змінити місце голосування.
  Для цього необхідно подати заяву про тимчасову зміну місця голосування із зазначенням дільниці чи адреси, за якою він бажає проголосувати до органу ведення Державного реєстру виборців виборцю.
  При поданні заяви громадянин пред'являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, - паспорт громадянина України (у вигляді книжечки або у вигляді картки) або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа нещодавно набула громадянства України). Для громадян України - військовослужбовців документом, який пред'являється органу ведення Реєстру, також може бути посвідчення військовослужбовця або військовий квиток.
  До заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни виборчої адреси. У разі якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред’являються органу ведення Реєстру для перевірки вірності цих копій.
  Виборці, виборча адреса (зареєстроване місце проживання) яких знаходиться на території
  Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, можуть не додавати до заяви документи,
  які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування.
  У випадку звернення до органу ведення Реєстру виборця, в якого немає зареєстрованого
  місця проживання, йому пропонується визначити свою виборчу адресу за погодженням із
  центром обліку, який відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальною службою, у
  складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб.

  Як проголосувати за кордоном?
  Заява виборця, виборча адреса якого знаходиться за межами України, та який перебуватиме в день виборів Президента України на території України, приймається органом ведення Реєстру за вказаним у заяві місцем перебування чи місцезнаходженням виборчої дільниці, дільниці для голосування, яку він просить визначити місцем його голосування, або органом ведення Реєстру в Міністерстві закордонних справ України.
  Якщо виборець, який проживає в Україні, та перебуватиме в день виборів за її межами, може звернутися з заявою про тимчасову зміну місця голосування до органу ведення Реєстру за своєю виборчою адресою або до органу ведення Реєстру в Міністерстві закордонних справ України.
  Заяву про тимчасову зміну місця голосування необхідно подати не пізніше ніж за п’ять днів до дня голосування на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року, тобто до 25 березня 2019 року включно.
  Тимчасова зміна місця голосування без зміни виборчої адреси забезпечує включення виборця до списку виборців на відповідній виборчій дільниці одноразово виключно на день голосування – 31 березня 2019 року.

  Хто може голосувати за місцем перебування?
  Проголосувати за місцем перебування можуть:
  - люди, які постійно нездатні пересуватися самостійно;
  - люди, які тимчасово не можуть пересуватися (на основі поданої заяви).
  Після того, як людину включають до списку виборців для голосування за місцем перебування у списку, той, хто залишається на виборчій дільниці, робить запис "голосує за місцем перебування".
  Щоб голосувати вдома треба подати заяву, написану від руки, до місцевої виборчої комісії та додати до неї довідку з медустанови, яка підтверджує постійну або тимчасову нездатність до пересування.
  Її можна принести самостійно, можна передати через когось третього. Це не бюлетень, і особистої присутності не треба. Її потрібно подати не пізніше 20:00 останньої п'ятниці перед днем голосування, тобто 29 березня.

  Як оскаржити рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів виборчого процесу?
  Виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено є суб’єктом звернення із скаргою до виборчої комісії у випадках, передбачених ЗУ «Про вибори Президента України».
  Скарга може бути подана протягом п'яти днів після дня прийняття рішення, вчинення дії чи бездіяльності.
  Скарга щодо порушення, яке мало місце до дня виборів, може бути подана протягом п’яти днів, але не пізніше 22 години дня, що передує дню виборів.
  Скарга щодо порушення, яке мало місце під час голосування, може бути подана до відповідної дільничної виборчої комісії не пізніше закінчення голосування. Скарга щодо рішень, дій чи бездіяльності дільничної виборчої комісії, членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів на дільниці, може бути подана до окружної виборчої комісії у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності.

  Порушення під час голосування
  Кримінальна відповідальність
  Протидій порушенням
  Видача виборчого бюлетеня для голосування особі без документа, який підтверджує громадянство УкраїниШтраф від 1700
  до 5100 гривень

  Виправні роботи до 2 років

  Обмеження волі до 3 років
  Якщо бачиш порушення звертайся до:

  Голови відповідної виборчої комісії

  Офіційних спостерігачів

  Поліції

  Демонстрація заповненого виборчого бюлетеня стороннім особам
  Винесення виборчого бюлетеня за межі виборчої дільниці
  Фото- та - відео зйомка заповнених виборчих бюлетенів
  Голосування більше ніж один раз
  Отримання виборчого бюлетеня від іншої особи, крім уповноваженого члена комісії, який видає виборчі бюлетені
  Пропозиція, обіцянка, надання виборцю коштів, іншого майна, переваг, пільг. нематеріальних активів за вчинення або не вчинення будь-яких дій, пов’язаних з безпосередньою реалізацією права голосу, а також прийняття такої обіцянки, пропозиції виборцем, одержання ним вигодиШтраф від 1700
  до 5100 гривень


  Виправні роботи до 2 років

  Обмеження волі до 2 років
  Передача виборчого бюлетеня сторонній особі
  Пошкодження виборчих скриньокПозбавлення волі віід 5 до 7 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльність від 1 до 3 років

  Версія для друку Написати листа
Про цей сайт | Запитання | Адміністратор