www.shirok-rn.dp.gov.ua
ГОЛОВНА СТОРІНКА МАПА САЙТУ ДОПОМОГА Четверг, 28 березня 2024 року
Що нового на сайті ?

Архів публікацій
Широківський район >> Новини
Єдиний День інформування населення: Всесвітній день боротьби з захворюваннями на рак молочної залози
Версія для друку Написати листа
Злоякісні новоутворення молочної залози займають перше місце в структурі онкологічної захворюваності жіночого населення України та Дніпропетровської області, за останні десять років захворюваність зросла на 5,2% з щорічним приростом у 0,5%, ситуація із смертністю стабільна. Щодня в області реєструється 3-4 випадки злоякісних новоутворень молочної залози, один з яких – у занедбаній стадії. Третина первинних випадків припадає на працездатний вік.

    У 2015 році зареєстровано 1364 випадків онкозахворювань молочної залози. Кожен рік від цієї патології помирають понад 600 жінок.
    Згідно з оцінками спеціалістів Всесвітньої організації охорони здоров’я, більш 40% всіх випадків раку можливо попередити. Однак в останні роки відмічається різке зростання факторів ризику виникнення онкологічних захворювань – деградація навколишнього середовища, постаріння населення, збільшення споживання в їжу продуктів з високим вмістом тваринних жирів, цукру, солі, а також тютюнокуріння, зловживання алкоголем на фоні зменшення споживання овочів та фруктів, малорухомого способу життя.
    Однією з провідних проблем онкологічної допомоги є значний рівень занедбаності випадків раку. При профілактичних оглядах виявляється значно менше половини всіх випадків. Часто це зумовлено відсутністю настороженості населення до онкозахворювань та прийомів самообстеження, нехтуванням профілактичними оглядами, запізнілим виявленням хвороби, а також недостатньої обізнаністю про можливості профілактики та ведення здорового способу життя.
    Вік
    95 % успіх випадків раку молочної залози діагностується серед жінок старших 30 років, 90% випадків – серед жінок старших 40. Максимальна захворюваність припадає на вік 40-60 років. Близько 60% усіх хворих на рак молочної залози мають саме такий вік. Розвиток клімаксу нормальний фізіологічний процес, але в цей період відбувається зниження адаптаційних можливостей і стійкості ендокринної системи. Звідси – збільшення ймовірності розвитку пухлин молочної залози.
    Репродуктивний анамнез
    Включає особливості розвитку функцій жіночого організму, як менструальна, статева, дітородна і лактаційна (годування груддю). Нормальний розвиток усіх цих функцій має свої тимчасові й кількісні межі, а певні відхилення від них можуть збільшувати ризик раку молочної залози. Такими відхиленнями є ранній (до 12 років) початок регулярних менструацій або пізніше ( після 55 років) їх припинення, а також хронічне порушення менструального циклу. Ризик розвитку раку молочної залози може збільшуватися також при пізньому (після 25-30 років) початку статевого життя, при відсутності вагітностей або пізньому (після 30-35 років) розвитку першої вагітності, при відсутності годування груддю після пологів.
    Харчування
    Ризик розвитку захворювання може збільшуватися при систематичному переїданні жирів тваринного походження, продуктів з високим вмістом холестерину, цукру. Схильності до раку молочної залози сприяє надмірне споживання смажених і пересмажених харчових продуктів, концентрованих бульйонів, яєчного жовтка, вершкового масла інших продуктів, багатих на холестерин. Надлишкове їхнє вживання може приносити вже немалу шкоду, порушуючи біохімічний і гормональний баланс в організмі та підвищуючи ризик багатьох захворювань, у тому числі й раку молочної залози.
    Вітаміни
    Розвиток раку молочної залози, очевидно, більшою мірою пов’язаний із хронічним браком в організмі деяких вітамінів, зокрема, бета каротину. Вітаміни відіграють важливу роль у метаболічних процесах. У тому числі мають захисний протипухлинний ефект.
    Ожиріння
    Тому ожиріння вважається одним з факторів ризику для виникнення раку молочної залози. Більше 50% жінок у нашій країні мають надлишкову вагу. Головна причина цього явища – зниження фізичних навантажень, збільшення в структурі харчування частки тваринних жирів і переїдання.
    Травми молочної залози
    Механічні травми молочних залоз, особливо якщо вони повторюються неодноразово, можуть стимулювати вже наявні передпухлинні або початкові пухлинні зміни.
    Фонові захворювання
    При хронічному плині цих захворювань і відсутності лікування ймовірність розвитку раку молочної залози може збільшуватися. Найпоширенішими з таких захворювань є хронічне запалення придатків, при якому змінюється вироблення гормонів яєчників, захворювання щитовидної залози, захворювання печінки. До захворювань. Здатних стимулювати пухлинні зміни, слід віднести й деякі психоневрогенні розлади: неврози, неврастенію, вегето – судинну дистонію.
    Спадковість
    Рак – не спадкове захворювання. У спадщину може передаватися тільки схильність до хвороби, тобто ті або інші особливості органів і тканин, що визначають їхню більшу чутливість до можливих канцерогенних впливів зовнішнього середовища. Реалізація цієї схильності буде насамперед залежати від особливостей розвитку й впливу на організмі цілого комплексу інших факторів, зокрема, певних порушень режиму здорового життя й канцерогенних впливів навколишнього середовища.
    Паління й алкоголь
    У спеціальних дослідження було встановлено, що паління трохи підвищує ризик розвитку раку молочної залози, причому більшою мірою в жінок, що постійно курили перед початком менопаузи. Споживання різних алкогольних на повоїв у перерахуванні на чистий етиловий спирт у дозах більше 30 г на день також суттєво збільшує ризик раку молочної залози.
    Жоден з перерахованих вище факторів окремо й навіть в обмежених комбінаціях не може викликати рак молочної залози. Пухлина розвивається тільки при складних комбінаціях цих факторів і. Можливо, інших. Ще до кінця не вивчених.
    Рання і точна діагностика передпухлинних і пухлинних захворювань молочної залози визначає успіх лікування й деякою мірою профілактику раку молочної залози. Своєчасна діагностика цих захворювань насамперед залежить від самої жінки.
    Надзвичайно важливими заходами для ранньої діагностики раку молочної залози є самообстеження і профілактичні огляди.
    Відомо, що 80-90% пухлин пацієнтки виявляють у себе самі, 15-18% - виявляє лікар під час профогляду, при мамографічному скринінгу - у 4-6% обстежених виявляється рак молочної залози.
    Самообстеження жінкам необхідно проводити в перший тиждень після закінчення місячних, 1 раз на місяць, по секторам обмацуючи молочну залозу, дещо притискаючи її до передньої грудної стінки, в положенні стоячи і лежачи, з опущеними і піднятими вгору руками. Необхідно звернути увагу на стан шкіри (почервоніння, набряк, втягнення), при несильному натисканні перевірити, чи є виділення з сосків, промацати пахвові області.
    Якщо при самообстеженні жінка виявляє у себе різні ущільнення, вузли, пухлини у грудях, збільшення пахвових лімфовузлів, виділення із сосків (особливо повинні насторожити кров'янисті виділення і спонтанні, залишають сліди на білизні), набряк, почервоніння молочної залози, збільшення її в розмірах або втягнення шкіри, це привід для негайного звернення до лікаря.
    Слід пам'ятати:
    Всім жінкам до 40 років рекомендується 1 раз на рік проходити лікарський огляд молочних залоз і УЗД, старше 40 років - додатково 1 раз в 1-2 роки рентгенівську мамографію. При мастопатії або наявності факторів ризику раку молочної залози - консультація мамолога та УЗД молочних залоз 1 раз в 3-6 міс., рентгенівська мамографія - 1 раз в рік.
    Чому потрібно проходити мамографію?
    Мамографія дозволяє виявити пухлину молочної залози на ранній стадії, коли вона ще настільки мала за розміром, що ні Ви, ні навіть лікар не в змозі відчути її на дотик. Якщо рак виявлено на ранній стадії розвитку, рівень виживання пацієнтів – дуже високий. Результати досліджень свідчать, що, якщо Вам 40 років або більше, потрібно проходити мамографічне обстеження кожного року або раз на два роки. Це допоможе врятувати Ваше життя.
    Що таке мамограма?
    Мамограма – це рентгенівський знімок молочної залози.
    Чи є мамографія безпечною ?
    Так. Дози радіації, що застосовуються для мамографічного обстеження, є дуже низьким і не можуть завдавати ніякої шкоди.
    У якому випадку необхідно зробити мамограму?
    Якщо Вам 45 років або більше, важливо робити мамограму кожного року або раз на два роки.
    Як часто потрібно робити мамограму?
    Рак може з'явитися будь-коли, тому однієї мамограми недостатньо. Дуже важливо проходити мамографічне обстеження кожний рік чи раз на два роки навіть, якщо Ви або лікар не виявили ніякої патології під час обстеження молочних залоз.
    Де можна зробити мамограму?
    Для проходження мамографічного обстеження звертайтесь до міських та обласного онкодиспансерів (тел.: 8(056) 749-64-60)
    м. Дніпропетровськ тел.: 8(056) 68-03-05
    м. Дніпродзержинськ тел.: 8(292)38441
    м. Кривий Ріг тел.: 8(24) 72 33 41
    Перевірте стан свого здоров'я
    Бути чи не бути захворюванню - залежить від різних чинників. Відповівши на ряд запитань анкети, ви зрозумієте, що повинні зробити для свого здоров'я

    Вік
    До 35 років - 0
    36-45 років - 3
    Більш 45 років - 5
    Невідповідність росту і ваги (ріст в см - 100=ідеальна вага в кг)
    На 5 кг - 0
    На 10кг- 1
    На 15кг- 2
    На 20 кг - 3
    На 30 кг - 4
    Число років, коли з'явилася перша менструація
    11 років - 0
    12 років - 1
    13 років - 2
    14 років - З
    15 років - 4
    16 років - 5
    Число років, коли настала природна менопауза
    40-45 років - 0
    46-50 років - 1
    51-56 років - 2
    Більше 56 років – 5

    Чи маєте передменструальний синдром (головний біль, біль у попереці, біль у молочних залозах)
    Так - З
    Ні - 0
    Кількість абортів
    Не було - 0
    1-2- 2
    Більше 3-3
    Вік при першій вагітності
    До 20 років - 0
    Від 20 до 25 – 1
    Більше 26 - 2


    Вік при перших пологах
    До 25 років - 0
    25-27 років - 1
    Старше 28 – 2

    Мастит
    Був - 3
    Не було - 0
    Розріз при маститі
    Був - 3
    Не було - 0

    Травма молочної залози (удар, падіння на груди)
    Не було - 0
    Була - 3
    Причина менопаузи
    Природня- 2
    Штучна (якщо видалені яєчники і матка) - 4
    Знаходите Ви у себе при самообстеженні щось незвичне
    Не знаходжу - 0
    Знаходжу - 5
    Виділення із сосків - 3
    Маю постійний біль - 2
    Коли Ви останній раз були у мамолога
    До 6 місяців - 0
    До року – 1
    Більше року – 3

    ЯКЩО ВИ НАБРАЛИ
    Менше 10 балів - ризик захворювання молочної залози у Вас мінімальний. Вам рекомендується щорічний огляд лікаря- гінеколога;
    Від 10 до 30 балів - у найближчі 3 місяці обов’язково відвідайте лікаря- гінеколога;
    Більше 30 балів - дуже великий ризик появи у Вас захворювання молочної залози, необхідно терміново звернутись до лікаря- гінеколога, зробити УЗД та мамографію.
    Версія для друку Написати листа

Про цей сайт | Запитання | Адміністратор